W miniony czwartek na terenie Skweru im. Stanisława Gaworzewskiego, odbyła się ważna uroczystość, podczas której odsłonięta została tablica, upamiętniająca wielkiego Witkowianina, który swoją wieloletnią działalnością trwale zapisał się w historii naszego miasta. Przy Pomniku zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz uczniowie.
Po wspólnym wysłuchaniu hejnału miasta, który odegrał Pan Witold Biegalski, głos zabrał burmistrz Krzysztof Szkudlarek, który powitał gości, wśród których znaleźli się m.i.: Telesfor Gościniak - Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, Jerzy Mikołajewski, Bogusław Mołodecki - przewodniczący Rady Miejskiej, uczniowie, młodzież, dyrektorzy z witkowskich szkół oraz mieszkańcy witkowa. - Zebraliśmy się dziś by odsłonić pomnik upamiętniający wybitnego Witkowianina, człowieka, który odegrał bardzo ważną rolę w historii tego miasta, człowieka który swoją postawą dał nam dobry przykład, jak mamy postępować. Można powiedzieć, że samorząd stawia dużo symboli-pomników, w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie są to tylko, kamienne tablice, ale wszystkie obiekty, które służą nam na co dzień. Kilka miesięcy temu Rada Miejska podjęła uchwałę nadającą temu skwerowi imię Stanisława Gaworzewskiego, a dziś zebraliśmy się tutaj, by przez odsłonięcie pamiątkowej tablicy oddać należyty hołd i przybliżyć młodym ludziom sylwetkę tego wybitnego Witkowianina - mówił dalej burmistrz.
Następnie Pan Jerzy Mikołajewski, który był spokrewniony z bohaterem dnia przybliżył zebranym jego sylwetkę. Stanisław Gaworzewski urodził się 24. 04. 1883 r. w Witkowie. W czasach I Wojny Światowej powołany został do służby w niemieckiej marynarce wojennej W listopadzie 1918r. w stopniu bosmana, powrócił z Kilonii w Niemczech do Witkowa, gdzie stanął na czele utworzonej 12.11.1918 r. Rady Robotniczo-Żołnierskiej miasta Witkowa. Przed II wojną światową był m. in. Dyrektorem Banku Ludowego w Witkowie, prezesem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz pełnił funkcję honorowego Burmistrza Witkowa. Otrzymał Dyplom Naczelnej Rady Ludowej. Miał duży wkład w rozbudowę miasta, tworzył domy dla ubogich, unowocześnił i rozszerzył linię telefoniczną, wspierał działalność organizacji społecznych i kulturalnych. Na skutek donosu we wrześniu 1939r. aresztowany przez Niemców i wraz z synami przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Rok później został zamordowany w obozie Mauthausen-Gusen. W swojej opowieści Pan Jerzy Mikołajewski, przekazał również wiele prywatnych wspomnień o tym wybitnym działaczu społecznym, podkreślając jak wiele zrobił on dla rozwoju tego miasta i jak ważne jest upamiętnianie historii takich ludzi, jak Stanisław Gaworzewski.
Po tej ciekawej opowieści, burmistrz Krzysztof Szkudlarek wraz z prezesem Banku Spółdzielczego - Adamem Rydlewiczem odsłonili pamiątkowy pomnik, który następnie poświęcił ks. proboszcz Stanisław Goc, a przybyłe na uroczystość delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów.
Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu Pomnika, młodzież z Gimnazjum im. Adama Borysa przedstawiła interesujący program artystyczny. Uczniowie poprzez wiersze i śpiew przypomnieli zgromadzonym o ważnych dokonaniach Stanisława Gaworzewskiego oraz o jego wielkim umiłowaniu Ojczyzny, za którą przyszło mu oddać najwyższą cenę - życia.
Na zakończenie głos zabrał jeszcze Telesfor Gościniak, który wyraził wielkie zadowolenie i uznanie dla samorządu, za to, iż dąży do upamiętniania tak ważnych dla Witkowa osób oraz dba w ten sposób o rozwój lokalnej społeczności. Następnie burmistrz Krzysztof Szkudlarek podziękował wszystkim za liczne przybycie i zakończył tę podniosłą uroczystość.
(tekst i fotografie ze strony: Oficjalny Serwis Informacyjny Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie)